HTML

Свияжский

utánérzés.koncepciónk nekünk nincsen.

actionthenco legutoljára hallgatott zenéi

Friss topikok

  • Robotember: Érezted már, hogy a világ, miközben eltaszít, magáévá tesz? Hogy a kiszámíthatatlanság gondolata ő... (2010.04.08. 16:24) kommenteljünk együtt!
  • actionthenco: úgy néz ki a plastik.hu -s linkre nem csak én álltam rá, hanem még vagy 10en a greaderből. sokan o... (2009.01.22. 19:27) felhő
  • Kitzinger: szia, közben megoldottuk. Jó szórakozást: (2008.12.19. 17:12) Utazás a koponyám körül
  • Lawliet: hali,én imádom a skins-t,a bátyám ajánlotta,aki angolul kezdte nézni Angliában és és rögtön belesz... (2008.12.01. 22:56) Skins - első évad.
  • nyuszisz: Szegény nyuszadékok diktatúrában élnek a csirkefarmon. (2008.11.26. 21:41) csirkerendőrség!

Linkblog

Flagcounter

Aki miatt többé nem fáj hát és fenék

2008.11.28. 18:46 actionthenco

Szép dolog lenne, ha küldetésemnek érezném terjeszteni a pécsi születésű művészek hírét, de ez két ok miatt s hibás elképzelés lenne. Az egyik, hogy nélkülem is elegen ismerik őket, a másik nem is annyira ok, mint inkább tény: nem érzem annak.

Tegnapelőtt azonban, két órát kellett eltöltenem egy ikeás-rugózós székben ülve és eközben jutott eszembe, mennyire nagy szolgálatot tett egy Breuer Marcell nevű úriember a világnak. Nélküle ma is túldíszített és kényelmetlen székekben kellene ülnünk. Büszkék vagyunk a C-vitaminra, a Rubik-kockára, a golyóstollra. Miért ne lennénk még büszkébbek a fémszékeinkre?

Breuer 1902-ben Pécsen született és végezte el alapfokú és középfokú tanulmányait. Ezután Bécsbe költözött szobrászatot tanulni, azonban ezt hamar megunta és továbbállt Weimarba, ahol a Bauhaus iskolában Walter Gropius tanítványa lett.

Breuer több téren is maradandót alkotott, de én most a világ összes hátsóját szem előtt tartva a székeiért lelkesednék inkább. Mivel abszolút funkcionalista volt, szakított az addigi divattal, miszerint nagy, nehéz és túldíszített faszékeken szükségszerű ülni és könnyű, praktikus, a modern dizájnt alapjaiban meghatározó székeket kezdett tervezni, eleinte fából, ám később rátalált az alumíniumra, mint tökéletes anyagra. Első széke a Vaszilij nevet kapta diáktársáról és barátjáról Kandinszkijtől. Később egyre inkább a rugalmas és praktikus kétlábas székek felé sodródott és ez teheti lehetővé azt, hogy én ilyen kényelmes testhelyzetben gépelhessek most.

 

 

 

A valódi oka annak, hogy e poszt megíródott, hogy végre egy európai értelemben is menő emberért rajonghatok. Breuer ugyanis igazán menő volt. Kell-e magyaráznom, hogy miért? Átalakította a világ, nemcsak szék, de bútor és némiképp építészeti divatját is. Feláldozta a szépséget a funkcióért, hogy aztán egy újfajta szépség szülessen belőle. Valamint annak ellenére, hogy a magyar mérnöki kamara nem ismerte el diplomáját(ezért építészként nem is dolgozhatott itthon) világméretű és hírű építészirodát alapított és a világ kétségtelenül legmenőbb egyetemén a Harvardon tanított építészetet. Barátai olyan emberek voltak, mint Gropius, Moholy-Nagy és Kandinszkij. És ez még csak egy kis falat volt Breuer Marcell menőségéből....

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szvijazsszkij.blog.hu/api/trackback/id/tr87793589

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása