Szép dolog lenne, ha küldetésemnek érezném terjeszteni a pécsi születésű művészek hírét, de ez két ok miatt s hibás elképzelés lenne. Az egyik, hogy nélkülem is elegen ismerik őket, a másik nem is annyira ok, mint inkább tény: nem érzem annak.
Tegnapelőtt azonban, két órát kellett eltöltenem egy ikeás-rugózós székben ülve és eközben jutott eszembe, mennyire nagy szolgálatot tett egy Breuer Marcell nevű úriember a világnak. Nélküle ma is túldíszített és kényelmetlen székekben kellene ülnünk. Büszkék vagyunk a C-vitaminra, a Rubik-kockára, a golyóstollra. Miért ne lennénk még büszkébbek a fémszékeinkre?
Breuer 1902-ben Pécsen született és végezte el alapfokú és középfokú tanulmányait. Ezután Bécsbe költözött szobrászatot tanulni, azonban ezt hamar megunta és továbbállt Weimarba, ahol a Bauhaus iskolában Walter Gropius tanítványa lett.
Breuer több téren is maradandót alkotott, de én most a világ összes hátsóját szem előtt tartva a székeiért lelkesednék inkább. Mivel abszolút funkcionalista volt, szakított az addigi divattal, miszerint nagy, nehéz és túldíszített faszékeken szükségszerű ülni és könnyű, praktikus, a modern dizájnt alapjaiban meghatározó székeket kezdett tervezni, eleinte fából, ám később rátalált az alumíniumra, mint tökéletes anyagra. Első széke a Vaszilij nevet kapta diáktársáról és barátjáról Kandinszkijtől. Később egyre inkább a rugalmas és praktikus kétlábas székek felé sodródott és ez teheti lehetővé azt, hogy én ilyen kényelmes testhelyzetben gépelhessek most.
A valódi oka annak, hogy e poszt megíródott, hogy végre egy európai értelemben is menő emberért rajonghatok. Breuer ugyanis igazán menő volt. Kell-e magyaráznom, hogy miért? Átalakította a világ, nemcsak szék, de bútor és némiképp építészeti divatját is. Feláldozta a szépséget a funkcióért, hogy aztán egy újfajta szépség szülessen belőle. Valamint annak ellenére, hogy a magyar mérnöki kamara nem ismerte el diplomáját(ezért építészként nem is dolgozhatott itthon) világméretű és hírű építészirodát alapított és a világ kétségtelenül legmenőbb egyetemén a Harvardon tanított építészetet. Barátai olyan emberek voltak, mint Gropius, Moholy-Nagy és Kandinszkij. És ez még csak egy kis falat volt Breuer Marcell menőségéből....